Kanal tedavisi nedir?

tarafından yazıldı

Dentin ve mine ile örtülü dişin siniri (pulpa); ağızdaki değişik şartların etkisinde kalır. Diş dokularımız; sağlıklı olduğu müddetçe, ısı değişikliklerine karşı bir kalkan, zararlı, asitli v.b. her türlü katı ve sıvı gıdalara karşıda içindeki siniri koruyucudurlar.

Dış etkenlerinde etkisi ile oluşan çürük, kırık, kuvvetle gelen darbe sonucu pulpanın (sinirin) etkilenmesi, hatalı dişsel tedaviler, diş restorasyonlarında yüksekliğe dikkat edilmemesi, ileri periodontal hastalıklar sonucu oluşan rahatsızlıklarla, aşırı diş sıkma ve gıcırdatma durumlarında da kanal tedavisi yapmak zorunda kalabiliriz.

Bu etkenlerden en sık rastlanılanı bir çürükte bulunan bakterilerin pulpa dokusunu istila etmesidir. Bakteri toksinlerinin etkisi ile pulpada bir kronik iltihap, bazende diş kök ucunda  lokalize olmuş abse v.s. ye rastlanılmaktadır.

Sonuç olarak kanal tedavisi; diş pulpasının tümünün çıkarılıp kök kanalının mekanik olarak genişletilmesi ve yıkanıp kurulanarak steril hale getirilmesinden sonra, kök ucuna kadar tamamen doldurulması işlemidir.

Ne zaman kanal tedavisi yaparız ?

  • Ağız hijyenine dikkat edilmemesi sonucu oluşan derin çürüklerin pulpaya ulaşması.
  • Ani gelen travmalar (Oklüzal travma, aşırı diş sıkma ve gıcırdatma, dişe darbe gelmesi, diş kuronu kırıkları v.b.)
  • Yüksek yapılan dolgu ve restorasyonlar
  • Periodontal dokuların yaralanmaları, ileri derecede diş eti hastalıkları, periapikal abse…
  • Dişin alveol boşluğundan tümüyle dışarı fırlaması, alveol kemiğinin yaralanmaları
  • Kök erimeleri
  • Hatalı ortodontik uygulamalar…

Kanal Tedavisi nasıl yapılır?

endodonti

Anestezi yapılarak dişin uyuşması sağlandıktan sonra, köklerin içindeki sinir dokuları çıkarılıp kök kanalları şekillendirilir ve doku dostu bir dolgu maddesi ile kök ucuna kadar doldurulur.

Ne yapmalı, ne yapmamalı?

En azından altı ayda bir diş hekimine gidilerek çürüklerin derinleşmeden kontrol altına alınması sağlanmalıdır. Aşırı sıcak algılanması, soğuk uygulamanın ağrıyı azaltması, şişme ve dişin üzerine basmada yada çiğnemede şiddetli ağrı durumlarında yapılacak kanal tedavisi ile dişi kurtarmak mümkündür. Gereksiz olarak diş çekiminden kaçınmak gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s